Materiały i narzędzia do haftu płaskiego

Jeśli jesteś na początku hafciarskiej drogi, z pewnością zastanawiasz się, co kupić żeby zacząć. Na jakie igły się zdecydować i co to znaczy, że niektóre są tępe, niektóre ostre, jaki tamborek wybrać, czy inwestować w naparstek itd – pytania mnożą się, a odpowiedzi w internecie są mgliste. Chętnie pomogę i wyjaśnię jakie kupić materiały i narzędzia do haftu płaskiego 🙂 Innymi słowy – kompletujemy zestaw startowy do haftu!

Tak jak wspominałam w tym wpisie, na samym początku warto przekonać się, czy haft jest dziedziną, która naprawdę Cię interesuje, czy w ogóle chcesz inwestować w to nowe hobby jakiekolwiek pieniądze. Dlatego szczerze polecam chwycić za igłę i nitkę, którą na pewno znajdziesz w domu lub w maminej/babcinej szufladzie, wyciąć kawałek materiału z bawełnianego ręcznika kuchennego lub nieużywanego lnianego obrusu i poćwiczyć z najprostszymi ściegami, które znajdziesz tu.

Ok – już wiesz, że haft to zajęcie dla Ciebie. Teraz chcesz kupić potrzebne narzędzia i materiały do haftu płaskiego, żeby zbudować swój warsztat pracy.

Zacznijmy od igieł!

Igieł na rynku jest naprawdę sporo.
Do haftu płaskiego wykorzystujemy igły ostre.
* igły z wydłużonymi uszkami (najczęściej używane)
* igły o oczkach i uszkach takiej samej długości, co reszta igły (szczególnie przydatne w hafcie cieniowanym),
*igły długie – do haftu koralikowego lub wykonywania węzełków podłużnych.
– igły tępe: doskonale sprawdzą się w haftowaniu na kanwie, przydatne w hafcie krzyżykowym.

Na początek polecam kupić igły marki John James lub Prym do haftowania rozmiar 3/9 (5/10 też będzie ok!).

Tamborek

Na rynku występują różne rodzaje tamborków- plastikowe, gumowane, drewniane, bambusowe… Wszystkie porównałam tutaj.
Czyniąc z długiej historii krótką, warto zainwestować w drewniany tamborek, najlepiej marki Prym – po prostu są najlepsze. Rozmiar – ok. 20cm.
Można zainwestować też w tamborek przykręcany do blatu specjalnym imadłem lub tamborek przysiadany, a wszystko to po to, aby zwolnić ręce podczas haftowania.

Czy tamborek jest od razu konieczny do haftowania? Nie! Na początku warto spróbować haftować bez niego żeby dobrze poznać właściwości materiału i stopień jego naciągnięcia podczas haftowania.

Nici

Istnieją nici jedwabne, wełniane i bawełniane.
Najlepiej zaopatrzyć się w te bawełniane, w szczególności polecam naszą polską markę Ariadna – wybór odcieni jest szeroki i wciąż się powiększa. Mimo tego, że nie są to nici najwyższej jakości (lepsze są te marki DMC- odcieni jest więcej, a same nici mają lepszy połysk i są bardziej elastyczne), są jednak powszechnie dostępne w niemal każdej pasmanterii stacjonarnej i on-line, a do tego są najtańsze (spośród nici sprawdzonych marek). Sama to właśnie z nich głównie korzystam.

Nożyczki / obcinaczki

Powinny być małe i ostre. Świetne są tzw. „bociany / czaple” – popularne nożyczki w kształcie lecącego ptaka. Rewelacyjnie sprawdzą się też inne, prostsze kształty. Ważne, by czubki były cienkie i ostre. Nożyczki może zastąpić też obcinaczka do nici.

Materiał

Bawełna lub len. Można zakupić materiały np. w Ikei, w lumpeksach (warto się wybrać i poszperać, ludzie oddają całe bele pięknych, nieużywanych materiałów!) lub na stronach internetowych z tkaninami. Warto zwrócić uwagę na to, by materiał nie był zbyt cienki (prześwitujący). Gramatura 200 będzie ok.

Lampa do haftowania

Jeśli planujesz haftować często, dużo i o każdej porze to nie obejdziesz się bez dobrego oświetlenia. Najlepiej haftuje się przy świetle dziennym, blisko okna albo na świeżym powietrzu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dbając o wzrok i zawsze trafny dobór kolorów nici, należy zaopatrzyć się w lampę z oświetleniem LED, a najlepiej lampę lupę. Ja od lat używam i polecam markę KEMOT.

Naparstek

Zdania są podzielone. Prawda jest taka, że z początku naparstek bardziej przeszkadza niż pomaga w haftowaniu, dlatego nie polecam kupować go na start. Najpierw warto nabrać wprawy, a potem, szczególnie podczas nauki haftowania na dwie ręce, można zakupić naparstki. Dwa – na środkowy palec prawej i serdeczny lewej ręki.

Narzędzia do przenoszenia wzorów na materiał

Pisaki znikające z czasem marki Prym lub długopis ścieralny (wcześniej znany głównie z uczniowskiego piórnika).
Ścieralne długopisy mają tę magiczną cechę, że zwykle znikają pod wpływem ciepłego powietrza z suszarki. Polecam Frixion Pen Pilot.
* warto najpierw dobrze naszkicować wzór zanim zaczniemy przenosić go na materiał. Próbne kreślenie po materiale (mimo dobrego późniejszego wysuszenia) może zostawić ledwo widoczne – ale jednak – żółtawe ślady na materiale.

Można również zainwestować w deskę kreślarską (lightpad). To taki podświetlany płaski ekran, za pomocą którego najczęściej przenoszę wzory na materiał.
O różnych sposobach przenoszenia wzorów na materiał opowiadam tutaj.
+ istnieje również flizelina rozpuszczalna w wodzie, na którą najpierw nanosi się wzór, a później przyszywa się do materiału, na którym docelowo chcemy haftować. Po opłukaniu pracy wodą, flizelina rozpuszcza się, a haft zostaje. * uwaga : niektóre nici po kontakcie z wodą mogą zafarbować pracę. Niektóre materiały mogą nie nadawać się do moczenia w wodzie.

Przybory do utrzymywania porządku w niciach

Bobiny: plastikowe / tekturowe / ze sklejki, małych klamerek lub po prostu papieru – wykonane samodzielnie lub kupne.
Pudełko do przechowywania nici – kartonowe (w Ikei można dostać takie z przegródkami) lub plastikowe z przegródkami, dedykowane mulinom (marki DMC lub Ariadna). Można również kupić tańszy odpowiednik w sklepie wędkarskim (pudełko na przynęty).

Dla tych co lubią wszystko w jednym miejscu polecam:

Tabelka niezbędnych narzędzi i materiałów do haftu płaskiego

Pamiętaj, że naukę podstawowych ściegów znajdziesz na moim kanale Youtube – tutaj.
Możesz później je wypróbować, pobierając darmowy wzór do haftowania z instrukcją wideo, który znajduje się TU.


Daj znać, czy ten post okazał się pomocny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *