Haftowanie w zaduszki (i inne przesądy o igłach)

Czy wiesz, że…

Chrześcijańskie zaduszki wyparły słowiańskie dziady?

Pruszkowski "Zaduszki"

Dzisiaj już niewielu z nas szykuje uczty w domach czy na cmentarzach, by karmić i poić powracające z zaświatów dusze, ale niektóre ze zwyczajów przetrwały do dziś. Palenie zniczy na grobach to pozostałość po rozpalanych ogniskach na mogiłach/ rozstajach dróg. Płomienie miały rozświetlać drogę wędrującym duszom, ogrzewać je, a także udaremniać wyjście na świat demonom.

Haftowanie a zaduszki i inne święta

"Hafciarka"
Samuel Hirszenberg

Dawniej wierzono, że na przełomie 31.10, a 01.11, dusze zmarłych przybywają do świata żywych. W tym czasie nie należało haftować lub szyć, gdyż według przesądu istniało ryzyko przyszycia duszy do naszego świata. Według dawnych wierzeń, podczas wszystkich świąt powinno wstrzymać się od haftowania, szycia czy robienia na drutach w przeciwnym razie sprowadzi się na rodzinę biedę i niezgodę.

Haftowanie a ciąża

Jeden z zabobonów głosi, że w ciąży należy powstrzymać się przed nawlekaniem igły, gdyż dziecko może urodzić się z zezem. Haftowanie, szydełkowanie, czy robienie na drutach “groziło” dziecku owinięciem się pępowiną.
Z czego mógł wynikać ten przesąd? Haftująca kobieta często spędza wiele godzin w niewygodnej / wymuszonej pozycji, która niekorzystnie wpływa zarówno na nią jak i na dziecko
*haftując zawsze pamiętaj o wygodnej pozycji, odpoczynku, poduszkach.

Szycie na sobie

Kolejny przesąd dotyczący igły i nitki zakazuje szycia ubrań na kimś lub na samym sobie (np. przyszywania guzików). Według zabobonu może skutkować to zaszyciem rozumu u tej osoby lub utratą pamięci.

*Można tego uniknąć, jeśli osoba, na której akurat coś zszywamy, będzie trzymała w ustach nitkę.

Z czego wynikają przesądy o igłach?

Istnieje prawdopodobieństwo, że zabobony, w których głównym bohaterem jest igła, powstały dlatego, że wszystkie ostre przedmioty były zawsze klasyfikowane jako te robiące krzywdę. Być może obiło Ci się o uszy, że “nie można” dawać w prezencie ostrych przedmiotów takich jak noże czy igły, gdyż spowoduje to ucięcie przyjaźni / relacji.

Daj znać, czy słyszałaś/eś o tych przesądach? A może znasz jakieś inne zabobony związane z rękodziełem?


One thought on “Haftowanie w zaduszki (i inne przesądy o igłach)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *