Recenzja książki “Nowoczesny haft dla absolutnie początkujących”

Z przyjemnością przedstawiam książkę autorki Celeste Johnston (powszechnie znaną pod nazwą Lemon Made Shop) wydaną w polskiej wersji językowej przez wydawnictwo Publicat.

Poradnik to podróż z igłą i nitką przez botaniczny, nowoczesny świat widziany oczami Celeste – za pomocą przejrzystych instrukcji i wysokiej jakości zdjęć z powodzeniem wykonamy z autorką dwanaście prac nawiązujących tematyką do świata przyrody. “Filiżanka polnych kwiatów”, “Miniaturowa szklarnia” czy “Pustynia nocą” kuszą do stworzenia swojej własnej domowej dżungli, która nigdy nie zwiędnie.

Książka rozpoczyna się krótkim wywiadem z autorką i playlistą jej ulubionych utworów do słuchania podczas haftowania (co za miły dodatek!), dzięki którym mamy szansę poznać Celeste nieco bliżej i przekonać się, że to kobieta “bez zadęcia”, zupełnie taka jak wielu z nas – oprócz pracy i pasji ma normalne życie pełne prozy obowiązków domowych i ról, jakie przypisał jej los.

Wprowadzenie do książki zajmuje obszerny rozdział omawiający narzędzia do haftowania, a także szczegółowe wskazówki jak przygotować się do tego zajęcia. Celeste porusza również ważny temat dbania o właściwą higienę pracy osoby haftującej.

Każdy rozdział kończy się dziennikiem hafciarskim. Oprócz inspirujących cytatów i ciekawostek ze świata roślin, znajdziemy w nim pytania zmuszające do autorefleksji i miejsce przeznaczone do udzielenia – samej/samemu sobie – odpowiedzi. Co Cię inspiruje? Jakie kwiaty są dla Ciebie wyjątkowe? Celeste prowadzi czytelnika nie tylko jak nauczyciel sztuki rękodzielniczej ale i terapeuta.

Dla tych, co przewijają całą recenzję po same konkrety, przygotowałam spis podsumowujący 🙂
Na książkę składają się:

  • wskazówki dla początkujących (co jest potrzebne żeby zacząć i jak postawić swoje pierwsze kroki w hafcie ręcznym),
  • próbnik botaniczny uczący 15 różnych ściegów na przykładach roślin,
  • 12 prac – wzory i instrukcje wykonania (w tym jeden napis i jedno zwierzątko- leniwiec)
  • teoria kolorów (raczej pobieżna),
  • spis użytych mulin DMC,
  • dziennik hafciarski.

Z przyjemnością objęłam patronat nad książką Celeste, ponieważ hafciarskich poradników na polskim rynku wciąż jest jak na lekarstwo (mało), a “Nowoczesny haft” stanowi godną polecenia pozycję. Nie byłabym jednak sobą gdybym nie spojrzała na całość okiem nauczycielki (i to tej, która uczyła maluchy w klasach 1-3). Uwielbiam, kiedy poradniki są pisane łopatologicznie, znaczy się dla każdego, w szczególności dla tego, kto pierwszy raz słyszy o danej rzeczy. Zabrakło mi tego w “bibliotece ściegów” – w rozdziale, jakby nie było, kluczowym. Autorka mogłaby się pokusić o bardziej szczegółowe, wręcz poklatkowe zdjęcia ich wykonania. Pod tym względem czuję lekki niedosyt (zamiast zdjęć krok po kroku mamy grafikę i – tu muszę przyznać- szczegółową instrukcję słowną). Dla tych, których może to ewentualnie zniechęcić, spieszę z kojącym zapewnieniem, że wszystkie wykorzystane w książce ściegi prezentuję krok po kroku na moim kanale Youtube, także bez obaw cała hafciarska załogo 🙂

Moje (może nawet niepotrzebne) doczepienie się to tylko maleńka rysa na naprawdę świetnej pracy, którą z całego hafciarskiego serca polecam. Książka będzie jak znalazł dla zupełnych nowicjuszy i dla tych, którzy dotąd wyszywali tylko krzyżykami i również dla tych, którzy haftować już potrafią, ale potrzebują powiewu świeżości pod palcami.

Książkę kupisz tutaj: IDĘ DO SKLEPU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *